If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Follow us

Otsi

  • No products in the cart.
  • No products in the cart.
  • No products in the cart.

Loominguline sisustussalong-stuudio

natalja-janek-eljas

Disainifantaasiad

Rootsi valge minimalism ehk disainifantaasiad

Intervjuu  Postimees RUS

Вера Копти
Ajakirjanik Vera Kopti
22 juuli 2022

Colorlife basic edits SM-6

Elu-puhkus-loovus: Natalia ja Janek Eljas oma salongi interjööris. Foto: Color Life

Vaadake oma kodu juhusliku külalise pilgu läbi. Millisel diivanil te elutoas istud, millised toolid on teie söögilaua ümber? Millises stiilis on interjöör sisustatud ja kas sellel on üldse stiili või on see lihtsalt keskmine korter, mis näeb välja nagu enamus mis kinnisvara müügiportaalis kuvatav? Või äkki on teie väikesemõõtmeline paneel täis barokk- või, hoidku jumal, rokokoomööblit? Võimalik, et need on isegi originaalid, ainult sina ei tea sellest … Kuigi öeldakse, et maitsete üle ei vaielda ja vaieldaks selle üle täpselt nii palju, kui eksisteerib see keskaegsest skolastikast tulnud väljend.

 

chest-of draws-paradise-colorfulMida, kus, kui palju.

Nagu ütles kuulus Eesti disainer Mati Sirkel, peamine on interjööri ja selle omaniku harmoonia. Kui tunned end hästi Skandinaavia hallis või, vastupidi, pöörases interjööris, kus Kübarsepp ja Märtsijänes pidasid teeõhtu, siis olgu nii. Ja külalistel jääb üle see välja kannatada..

 Mööblit müüakse Tallinnas mitmesugust: vähetuntud Ida-Euroopa firmade odavad tooted, üle maailma populaarsed IKEA kapid, Itaalia tootjate soliidne luksus… jalutage mööda meie mitteametlikku disainitänavat, Pärnu maanteed. ühe viadukt juurest teiseni – mida te kõike ei näe ! Jalutuskäigu apogeeks saab Järvel asuv Aatriumi kaubamaja, kus mitmel korrusel on kogutud mitmekülgset mööblit. Seal on ka tohutud laod, kui mitte päris antiikesemed, siis oskuslikult stiliseeritud antiikesemed. Konkreetsete interjööride, näiteks maakodu sisustamiseks võib tähelepanu pöörata sellistele poodidele nagu Sõbralt sõbrale, kust saab täiesti juhuslikult soetada omapäraseid naturaalsest puidust Rootsi mööblit või isegi hiigelsuurt maalinguga kirstkummutit, rääkimata toolidest, riidepuudest ja erinevatest Skandinaavia pisiasjadest. Ühesõnaga inimesel, kes soovib korterit sisustada, on oma maitsele ja rahakoti suurusele oma koht, kuhu ta läheb.

Samuti on meie seas inimesi, kes eelistavad midagi erilist, ainulaadset, mõnikord provokatiivset. Tõelise disainmööbli ostmiseks on nad valmis maksma suurt raha.

Perekond kes loob.

budda-bar-punane

Natalia ja Janek Eljas on see õnnelik näide loomingulisest perekonnast, kui üks abikaasa täiendab teist, mõlemad teevad sama asja, kuid ei konkureeri omavahel, nagu näiteks näitlejaperedes juhtub. Natalia on sisekujundaja, restauraator, kunstnik. Janek on mööblidisainer, puusepp. Nad on nagu ühe looja kaks kätt.

Natalia ja Janeki mööblil on nende kaubamärk: Color Life. Ja Põhja-Tallinnas on salong, kus on nimele kohaselt eksponeeritud nii säravad ja rõõmsad esemed, et ei teagi, kas vaadata diivanipatju või enda peegeldust särava kullatud raamiga peeglis. Tõmmake välja kõige säravama riidekapi sahtlid või proovige, milline tool on mugavam – lilla või smaragd. Veidi kaugemal – ruum meistriklasside ja töötubade jaoks kõige vajalikuga. Janeki tugitooliraamid on valmistatud käsitsi, immutades raami valge mooni, magusa apelsini, tung- ja linaseemneõlide seguga. Need õlid tõrjuvad niiskust ja mustust, lasevad puidul hingata, ei sisalda säilitusaineid, omavad antimikroobseid omadusi ja on tervisele ohutud. Raam ise koosneb liimpuidust osadest, mis on ühendatud jäigaks konstruktsiooniks. Katsudes käega salongis seisvat karkassi: puit on sile, mitmekihiline, selle muster on näha ja on tunda, et puusepp töötas suure armastusega. Läbi käe puudutuse on tunda et raam justkui ärkab ellu, soojeneb ja annab meeldivat soojust. Metallnaelu ja kruve Janek ei kasuta: raam kinnitatakse vaid erinevate puitliidesühendustega.

Seejärel astub mängu Natalia: pehme mööbli polsterdus looduslike materjalidega – hobusejõhvi ja mereheinaga ja ka polsterdamine käsitsi maalitud kangaga – on tema töö. Puitdetailid värvitakse spetsiaalsete kriidivärvidega.и.

 Vestlused mööbliga

interior-chair-adjnaSuurem osa Natalia loomingulisest tegevusest on mööbli restaureerimine. “Kui kasutada õiget terminoloogiat, pole see restaureerimine, vaid renoveerimine,” ütleb Natalia. – Miks? Restaureerimisel taastatakse algne välimus ning selleks kasutatakse vastavaid materjale. Mina aga teen midagi täiesti erinevat.”

Disainer juhib mind kabinetimööbli gruppi: sekretärkapid, puhvetkapid, kummutid. Nii mõnestki on tehtud särav mööbel nii ebatavalise näoilmega, et hakkad nuputama, kuhu see kapp panna, milliste seinte, kardinate ja lampidega seda eksponeerida saab. Selline mööbliese tõmbab kogu tähelepanu endale ja IKEA valged kapid osutuvad imeliseks neutraalse taustaks.

Kõrval on selgelt antiiksete metallkandiga ääristatud puidust kapid: naisekujukesed, medaljonid, ühel on isegi marmorist lauaplaat. Asjad on oma väärikas vanuses soliidsed. Keeran Natalia loal võtit – kaas avaneb,

“Varsti ei tunne seda kappi keegi ära, ainult et ma pole veel aru saanud, kuidas sellele läheneda. Ma näen asja ja räägin sellega. Näiteks tahan kasutada mõnda värvi ja asi vastab: see ei sobi mulle. Vahel tuleb üle värvida. Asi peab olema sellega päri, sest ainult sellisel tingimusel ärkab see minu käes ellu.

Pärast maagiliste transformatsioonide jada muutub kapp täiesti teistsuguseks, vanaduse lõhn kaob, selle energia muutub täielikult, usub Natalja. Vana ümberehitamiseks mõeldud mööbel tuleb talle erinevatest allikatest. Disainer ostab seda antiigiladudest, aga ka juba eespool mainitud kauplustest nagu Sõbralt sõbrale. Vahel helistatakse ja pakutakse: tahan ära visata, äkki tuleb sulle kasuks? Natalia palub saata foto. Ja siis otsustatakse asja saatus: kas sellest saab popart laud või on see määratud muutuma esiku sürrealistlikuks pingiks. Mööblibrändil Color Life on oma lojaalsed fännid. Ja mõne jaoks tundub see kindlasti liiga kirev, meeltele vastuvõtmatu…

Ilu meistri silmis

“Malle on meile peale surutud lapsepõlvest peale. Aga kes ütles, et see on ilus, mida enamus ilusaks peab? Inimene kaotab ju stereotüüpide keskel elades oma “mina” ja me kõik oleme väga erinevad ning ilu, mis teatavasti vaataja silmis on samuti erinev. Ma armastan mitte ainult asju, ma armastan inimesi ja nad kõik on väga ilusad. Nõustute, et koledaid inimesi pole olemas. Kui ilusad võivad olla näiteks käed!

armchair-mona-lisa

Meistri käes ärkavad taas ellu vanad tugitoolid-tumbad-kapid.Foto: Color Life

Natalia viib juba seitse aastat läbi kriidivärvidega töötamise meistrikursusi. “Arvate, et see on lihtne – tuli inimene öökapiga, värvis selle ära ja ongi valmis? mitte päris nii! Õpime kuldamist, vahade kasutamist, dekupaaži, kraklee tehnikat – mis on väikeste ja väga tõhusate pragude tekitamine materjali pinnal –  kraklee – craquelure’i. Ja tegelikkuses tegelen lisaks värvidega töötamise tehnikate õpetamisele koos kursustel osalejatega ka värviteraapiaga. Te ei kujuta ette kui õnnelikud nad minu juurest lahkuvad, olles avastanud oma sisemise lapse!

Millisesse interjööri Natalia ja Janeki tööd sobivad? “Igal võimalikul juhul! disainer reageerib kiiresti. – Näiteks Loft on praegu moes, kuid kõigil ei ole selles mugav. Kui aga lisada  tehasestiili popkunsti stiilis laud või kummut, muudab see ruumi inimlikumaks. ,A piece of art on populaarne lähenemine,” selgitab Natalia.

“IKEA valmistab nüüd enam-vähem headest materjalidest kvaliteetset täismööblit. Tahad midagi erilist, aga eelarve on tagasihoidlik? Ostsime diivani – värvige jalad üle, lisage sellele ebatavaline padi! Iga inimene on eriline ja tema diivan peaks olema eriline!

Natalja ütleb, et ei tema ega ta abikaasa ei pea end käsitööliseks. “Meil on loominguline lähenemine, oma filosoofia. Näeme kõiges ilu ja kunsti,” räägib disainer.