Mööbli restauraator Natalia Eljas: “Silmad kardavad – käed teevad!”
“Silmad kardavad – käed teevad!”
Alina Zelimkhanova
Foto: isiklik arhiiv Natalia Eljas
Abikaasad Eljas koos nii kodus kui tööl.
Taas kasutamine, restaureerimine, taastamine ei ole mitte ainult moodne trend sisekujunduse maailmas, vaid ka meeletult põnev tegevus.
Paar veedetud aastat Rootsis andsid sisekujundaja Natalia Eljasele positiivse tõuke tegeleda mööbli restaureerimisega.
Tallinnas avasid Natalja ja tema abikaasa Janek oma töökoja ja mööbli restaureerimise kursused kõigile soovijatele.
Natalja, kuidas juhtus, et alustasite mööbli restaureerimist?
Kõiges on süüdi Rootsi! Ma elasin seal kolm aastat ja kõigepealt ostsin lihtsalt huvitavat disainmööblit kokku. Pärast seda otsustasingi minna restaureerimiskursustele. Kui ma Eestisse tagasi tulin, ei loobunud ma sellest tegevusest, vaid jätkasin oma õpinguid. Märkamatul nakatus minu tegemistest ka minu abikaasa, kellele on alati olnud mööbli vastu suur huvi. Sedasi saigi meie ühisest hobist töö.
Natalja, kas koos paaris töötada on hea?
See tegevus ühendab meid, õhtuti on alati millest rääkida. Muide, me täiendame üksteist ideaalselt: abikaasale meeldib töötada rohkem puiduga ja mulle tegevus tekstiiliga ning disaini väljatöötamisega.
Kas te töötad rohkem tellimustöödega või otsid ise asju, taastate ja müüte?
Nii seda kui teist. Ma töötan rohkem tellimustega ja otsin väga aktiivselt ka ise asju ning taastan neid. Mööblit toome peamiselt Rootsist, seal leidub palju huvitavat ja kvaliteetset mööblit. Oma korteri sisustasin täielikult meie valmistatud mööbliga mis on nii restaureeritud kui ka uus ja restaureerisin ka kõik korteri 50ndate täispuidust uksed!
Milline on teie käekiri, eriline stiil?
Mulle meeldib kasutada kirgast, küllastunud värve, efektseid kangaid, samas võin teha ka erandi. Näiteks tegime hiljuti mudeli ‘’Pilot’’ mis on vaoshoitud ja väljapeetud värvides.
Milliseid huvitavaid asju on teile sattunud?
Üks kord sattusid minukätte ja mul oli võimalus taastada üle 200 aasta vanused toolid! Antiikesemete taastamise ajal leiad iga selle mööbliesemega töötanud restauraatori allkirja. Sellisel juhul jätan ka oma nime allkirja ja ajamärkega mälestuse peale. Sellest muutub ese veelgi väärtuslikumaks. Restaureerimisel tuleb ette palju väga keerulisi esemeid, mida sõna otseses mõttes vaja kübemehaaval taastada. Aga nagu öeldakse, silmad kardavad – käed teevad!
Kas oled ka mõne juhusliku aarde leidnud? Nagu filmis “12 tooli”?
Peaaegu et iga eseme puhul leian midagi! Aga aardeid ei ole veel leidnud… Kõige sagedamini on need vaid vanad mündid, mis on omaniku taskust välja kukkunud.
Räägitakse, et restaureerimisprotsessi käigus asjad räägivad sinuga. Kas see on tõsi?
Jah ikka. Eriti antiikesemed, need on palju näinud ja saavad ise endast palju huvitavat rääkida. Ka mina talletan oma töödele jälje enda kohta!
Mida teed, kui näed näiteks prügi konteinerite lähedal tugitooli mida saab ümber teha? Kas te võtad selle kaasa?
Ma võtan selle kindlasti kaasa ja naudinguga! Tänapäeval satub prügikasti harva väärtuslikku mööblit, kuigi paar korda õnnestus mul huvitavaid eksemplare leida. Ükskord tõi sõber mulle antiikse kanapee, mille ta korjas üles just sealt. Mu käed ei ole selleni siiani jõudnud, sest see on väga halvas seisukorras. On tore tõdeda, et ees ootab üks ülimalt huvitav restaureerimistöö !
Räägi meile veidi kursustest. Kes on sinu õpilased, mida nad restaureerimiseks kaasa toovad?
Need on mööbli restaureerimise ja disaini kursused, siia tulevad nii õpilased kui pensionärid.
Absoluutselt igaüks võib saada saada restaureerijaks. Peamine on suur soov teha midagi oma kätega ja selleks aeg võtta. Tavaliselt tulevad inimesed oma mööbliga, millel on eelkõige emotsionaalne väärtus. Ja soetavad ka minu Rootsis restaureerimiseks toodud valikust mööblit. Siinkohal tuleb märkida et üheks olulisemaks eelduseks on kummalisel kombel hea füüsiline vorm. Käed peavad olema tugevad – vedrude paigaldamine ei ole lihtne tegevus!